Jdi na obsah Jdi na menu
 


vlajka a znak Verměřovic

Fotografie

 

Komentáře

Přehled komentářů

Turecko

(Bobr, 20. 5. 2012 21:05)

Traduje se, že ještě nedávno stačilo říct u pokladny na pražském nádraží, že chcete jízdenku do Turecka, a pokladní vám s úsměvem vydala lístek do Verměřovic. Na vyhlášené tancovačky se jezdívalo do Turecka, fanoušci místních fotbalistů se ještě dnes občas vytasí s prapory, na nichž jsou turecké symboly – srpek měsíce s hvězdou. Když Verměřovickým řeknete, že jsou Turci, vesměs to přijmou s úsměvem. Mnozí jsou jako správní patrioti na toto označení dokonce hrdí.

A jak vzniklo pro Verměřovice označení Turecko? Josef Mařík, bývalý mnohaletý kronikář obce, k tomu říká: „Ony snad všechny obce mají nějakou přezdívku, ale většinou se za ni stydí. Verměřovičtí Turci, ti se k ní naopak čestně a hrdě hlásí. To není nadávka. Já se přikláním k tomu, že název Turecko vznikl už v době, kdy se obdělával zdejší dvůr. A někdy kolem roku 1600 vyhořel do základů. V té době byla vesnice rozdělena řekou na dvě panství, orlické a lanšpersko-lanš〜krounské. Vesničané sice chodili na dvůr pracovat, ale žili na jiném panství, takže k nim dvůr neměl žádné právo. A když hořel, jen se přišli dívat. A šafář je nemohl donutit, aby hasili. A tak na ně zvolal: ´Vy se tady chováte jako Turci!´ A tím to vzniklo. K této verzi se přikláním.“ Verzi, že pojem Turecko vznikl v souvislosti se stavbou kamenného mostu v 19. století, Josef Mařík nezavrhuje, ovšem považuje ji za málo pravděpodobnou.

Verměřovičtí jsou dodnes na své Turecko pyšní. V hospodě pořád visí vlajka Turků, fanoušci s ní jezdívají na zápasy, turecké symboly byly i na budově u nádraží...

Možná, kdyby se to dozvěděl někdo na odpovědných místech v Ankaře, mohli by verměřovičtí Turci uzavřít partnerství s nějakou obcí v pravém Turecku. Když už jsme dnes málem všichni v Evropské unii... Co myslíte?